Chytrá bota plná senzorů, která se zrodila na jihu Valašska, začíná dobývat svět.

Už se stihla představit investorům v Silicon Valley, teď bude hájit české barvy v celosvětovém finále prestižního Creative Business Cupu. Sportovní obuv, která o vašem pohybu řekne vše, je projektem firmy miomove. Jedna z kapitol příběhu této firmy se přitom píše i v budově 23 v někdejším továrním areálu Baťových závodů ve Zlíně.

Bylo by to sice symbolické, ale v budově 23 obuvníci nesídlí. Zato jsou zde experti na inovační podnikání a byznys plány – prostě Technologické inovační centrum Zlín. Právě zde firma miomove našla oporu pro první podnikatelské krůčky. „Zapojili jsme se do vzdělávacího programu Manažerská akademie, pomohli nám i v oblasti dotačního poradenství,“ říká ředitelka již několikrát oceněné společnosti Barbora Malaníková.

Aktuálně je miomove účastníkem programu pro technologické firmy s názvem Platinn. Jeho podstatou je odhalit inovační příležitosti firmy a realizovat změny vedoucí k jejímu růstu. „V první fázi je vždy provedena vstupní analýza inovačního potenciálu. Jejím výstupem je definování oblastí možných inovačních změn. Firma tak dostane nejen nezávislý pohled na svůj business z venku a zpětnou vazbu, ale hlavně možnost spolupráce s kvalifikovaným expertem, který jí pomůže tyto změny realizovat,“ vysvětluje Daniel Hajda z Technologického inovačního centra Zlín. Kromě toho se společnost zapojuje do dalšího projektu centra – Inovační firmy Zlínského kraje.

Chytrá bota v Kodani

Prototyp chytré stélky od firmy miomove je vybaven několika senzory po celé její délce. Vhodná je nejen pro profesionální i amatérské sportovce, ale například i pro pacienty s cukrovkou či po mozkové mrtvici, kteří se musí v mnoha případech znovu učit chodit. Pomocí této technologie by navíc bylo možné částečně podchytit i správný vývoj chodidel u dětí. Na projektu úzce spolupracuje Centrum polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Právě inovátorský přístup a široké možnosti uplatnění stály za úspěchem miomove v národním kole projektu Creative Business Cup. Postoupila tak do celosvětového finále, které se uskuteční na konci listopadu v Kodani. Na chytrou botu čeká konkurence více než 70 dalších projektů. „Chceme určitě uspět i tam. Ale i vítězství v národním kole je pro nás jasným signálem, že jdeme správnou cestou,“ podotýká Barbora Malaníková. Více na www.miomove.cz.

Co je TIC Zlín?

Technologické inovační centrum Zlín je akreditovaným vědeckotechnickým parkem, jde o společný podnik Zlínského kraje a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Technologické inovační centrum Zlín sídlí v budově 23 v továrním areálu, kde mimo jiné nabízí služby podnikatelského inkubátoru či co-workingu. Hlavním cílem Technologického inovačního centra Zlín je vytvářet podmínky pro vznik a rozvoj inovačních firem, pro využívání výsledků výzkumu a vývoje v podnikatelské praxi a pro rozvíjení nových oborů, technologií a služeb. Více na www.inovacnipodnikani.cz.

 

About the author