Zlín, Brno, Praha… export. Bude příběh s názvem Vasky globální?

Minimalistický vzhled, jednoduché linie, přesto pořádný kus stylu. Tak nějak ve zkratce vypadají boty nesoucí logo společnosti Vasky. Jenže originálním designem to nekončí – výjimečný je i příběh značky. Podnikatelský plán se zrodil v hlavě sedmnáctiletého kluka, boty se vyrábějí ručně, navíc ve Zlíně – místě, které je s obuví historicky spojeno. A skoro to vypadá, že boty ze Zlína by po delší odmlce mohl, s trochou nadsázky, znát celý svět…

Student gymnázia, reprezentant v atletice. To byl Václav Staněk v době, kdy začal naplno pracovat na byznys plánu, který dal později vzniknout značce Vasky. Od začátku věděl, že se jeho podnikání bude, vzhledem k rodinné tradici, točit kolem bot. Od záměru prodávat stylové tenisky brzo ustoupil. „Nebylo to prostě ono, nechtěl jsem dělat něco, o čem nejsem stoprocentně přesvědčený,“ vzpomíná na své začátky provázené celou řadou slepých uliček. „Poučili jsme z nich a postupně se zrodily produkty, tým a silný příběh,“ dodává.

Firma Vasky dnes sídlí v prostorách Technologického inovačního centra Zlín – ve 23. budově někdejších Baťových závodů a později podniku SVIT. Obuvnická firma asi nemůže mít lepší adresu. Dalším bonusem jsou velmi konkurenceschopné ceny nájmů, které Technologické inovační centrum Zlín mladým firmám účtuje. Zakrátko firma Vasky otevřela prodejny v Brně a Praze, kde rovněž našel zázemí marketingový tým. „Teď vstupujeme do další fáze – postupné navyšování výroby. V příštím roce bychom chtěli exportovat,“ odhaluje další kapitolu příběhu Vasky Václav Staněk.

www.vasky.cz

About the author