Expedice 4.0 srovnávala mýty se skutečností

Expedice 4.0 byla další z úspěšných aktivit nově vzniklého projektu Firma 4.0. Prostřednictvím exkurze 18. 5. 2017 na půdu Univerzity Palackého v Olomouci a do společnosti Hella v Mohelnici se účastníci seznamovali s možnostmi 3D tisku a robotizace ve firemním prostředí v ČR. Projekt Firma 4.0 organizuje firma CE-PA ve spolupráci s Technologickým inovačním centrem a Krajskou hospodářskou komorou ve Zlíně a jehož cílem je připravit firmy a jejich zaměstnance na možné aspekty digitalizace a robotizace průmyslu.

Ve čtvrtek 18. 5. 2017 se opět firmy především ze Zlínského kraje vydaly po stopách průmyslu 4.0. Celá Expedice 4.0 byla zaměřena na 3D tisk a robotizaci výroby. Účastníci výjezdního workshopu měli možnost navštívit UPrint 3D centrum na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zástupci firem DURA-LINE CT, FORSCHNER, Greiner packaging, Lear Corporation Czech Republic, MITAS, Pipelife Czech a Lapp Kabel se tak seznámili s využitím 3D tisku v průmyslu a rozšířili si povědomí o využívání technologií spojených s 3D tiskem a jejich náročnost.

expedice2

,,Naše zvědavost a zájem o průmysl 4.0 nás také zavedla do firmy Hella v Mohelnici.
Prošli jsme si výrobní procesy, viděli roboty v akci a nechali se uchvátit samotnou chytrostí světlometů, kterých firma Hella ročně vyrobí 5 miliónu kusů!“
řekl Jaroslav Škývara, ředitel společnosti CE-PA, jež je hlavním organizátorem celého projektu.

Společnost Hella vyvíjí vlastní výrobní linky, na kterých probíhá robotizace pracovišť a kde uvádí do provozu speciální informační systém ve výrobní praxi. Účelem návštěvy bylo předat firmám ucelenější představu o tom, jak probíhá zavedení robotizace do firem, určení kde je robotizace ekonomicky výhodnější a kde je naopak lepší zanechat lidskou pracovní sílu.

Expedice 4.0 se zúčastnila necelá třicítka účastníků z řad firemního sektoru, kteří si z expedice odvezli spoustu zajímavých zkušeností a informací. Dalším z chystaných výstupů projektu Firma 4.0 bude workshop na téma Lidé a technologie, který se bude konat 15. 6. 2017 v Technologickém inovačním centrum. Pozvánkou může být jedno z připravovaných témat, které zní: 10 věcí, které musíte udělat dřív, než si koupíte robota. Pro více informací navštivte webové stránky www.firma40.cz nebo www.inovacnipodnikani.cz, kde se dozvíte více informací.

About the author