Čtvrtá průmyslová revoluce a kvalita

Jak se změní role kvality v případě vyšší míry automatizace? Kdy se stanou inovace samozřejmostí i v informačních technologiích? A co je bezpapírová výroba? Nejen na tyto otázky nabídl odpovědi další workshop konaný v rámci projektu Firma 4.0, jehož cílem je podpora zavádění informačních technologií hlavně do menších a středních průmyslových firem. Za projektem stojí společnost CE-PA, spolupracující s Krajskou hospodářskou komorou Zlínského kraje, a především Technologickým inovačním centrem Zlín.

Součástí projektu Firma 4.0 je série workshopů, v nichž se o své zkušenosti dělí zástupci firem, kde čtvrtá průmyslová revoluce není rozhodně cizím pojmem. V únoru byl tématem internet věcí, v květnu přišla řada na kvalitu a s ní související problémy v továrnách, které se snaží přecházet na chytrou výrobu. Připraveno bylo šest přednášek, akce se konala v sídle Technologického inovačního centra Zlín ve 23. budově továrního areálu.

„Projekt Firma 4.0 zcela souzní s našimi aktivitami, které mají pomáhat firmám k větší konkurenceschopnosti – například ve spojitosti se systémem Otevřených inovací, v němž dochází k propojování jednotlivých společností, či soutěží Inovační firma Zlínského kraje, která oceňuje úspěšné příklady, tak dochází k synergickému efektu,“ podotýká Lenka Kostelníková, projektová manažerka Technologického inovačního centra Zlín s tím, že tématy dalších workshopů budou správa dodavatelského řetězce či řízení lidských zdrojů v podmínkách Průmyslu 4.0.

O čem byla řeč?

Na květnovém semináři bylo celkem šest prezentací. Hana Greplová ze společnosti GALVAMET shrnula zkušenosti se zaváděním procesního řízení a jeho informační podpory, Antonín Krejčí z firmy KOMAS se pak například podělil o zkušenosti, jak získat pracovníky kvality pro Průmysl 4.0. Petr Gabriel z RAY SERVICE, která se může chlubit titulem Firma roku Zlínského kraje 2017, pak představil procesy virtualizace, digitalizace či 3D vizualizace jako součástí bezpapírové firmy.

Na programu byly i přednášky Michala Žufana z B2A SOFTWARE DEVELOPMENT, který představil pohled konzultanta softwarových aplikací, Petra Horáka z MIELE TECHNIKA o využití tradičních nástrojů pro analýzu v prostředí Průmyslu 4.0 a Libora Friedela z CE-PA o kvalitě, leadershipu a firemní kultuře.

Více informací o workshopech i celém projektu Firma 4.0 najdete na www.firma40.cz.

About the author