Akcelerační program letos opět lákal na vzdělávání, mentoring a předávání know-how

 

 

Zlín, 25. června 2020 – V prostorách Technologického inovačního centra se uskutečnilo vyhlášení vítězů akceleračního programu Můj první milion. Finančními i věcnými cenami v hodnotě 300 tisíc korun byly v pondělí 22. června odměněny tři nejlepší podnikatelské záměry žáků středních škol a ve středu 24. června tři nejlepší záměry přihlášené do kategorie vysoké školy a veřejnost. Uděleno bylo také několik speciálních cen.

13. ročník akce Můj první milion evidoval k datu uzávěrky, tedy 16. únoru 2020, rekordních 111 přihlášek ve dvou kategoriích. V projektu, jenž si bere za cíl podporu podnikatelského myšlení ve Zlínském kraji, se v kategorii středních škol sešlo 54 záměrů z 16 škol. Do hlavní kategorie vysokých škol a veřejnosti pak zaslalo své záměry dokonce 57 potenciálních start-upů. Během února z nich odborná porota vybrala top 14, které mohli jejich autoři rozvíjet v osmitýdenním akceleračním programu a současně se tak utkat o atraktivní ceny.

„Účastníci akcelerátoru pod odborným vedením našich mentorů během několika málo týdnů převedli své podnikatelské myšlenky a originální nápady v reálný byznys plán. K tomu měli opět možnost získat exkluzivní kontakty a zajímavé ceny a posunout se ještě blíž na cestě za svým snem. Zrealizovat hladký průběh akceleračních workshopů, které se v důsledku karantény přesunuly do online prostředí, bylo velkou výzvou, ale vše jsme zvládli na sto procent,“ zhodnotil letošní ročník Petr Konečný z Technologického inovačního centra.

 

Jak to dopadlo?

V kategorii středních škol se tvůrčí zápal studentů projevil v mnoha různých odvětvích, což dokazuje i pestré zaměření oceněných projektů.

 • 1. místo

Martin Kancner ze SOŠ Josefa Sousedíka s projektem MK Kachon – zakázková výroba bicích hudebních nástrojů cajon.

 • 2. místo

Nela Kratochvílová z Gymnázia Lesní čtvrť s projektem Handra – upcycling starého oblečení.

 • 3. místo

Daniel Hurta ze SOŠ Josefa Sousedíka s projektem Stolařství Hurta.

 

Kategorie vysokých škol a veřejnosti rovněž překvapila různorodostí přihlášených nápadů. Porota nakonec vybrala tyto projekty.

 • 1. místo

Jakub Josef Forman z Univerzity Tomáše Bati s mobilní aplikací Foode, která zjednodušuje objednávání v restauracích, barech a hotelech. Umožňuje online objednávku i platbu v minimálním čase.

 • 2. místo

Miroslav Dančák s originální ručně vyráběnou deskovou hrou Labyront, která spojuje lidi a rodiny nejen s hendikepem.

 • 3. místo

Amélie Janíková s projektem Klobucká manufaktura. Jeho cílem je vytvořit ve Valašských Kloboukách příjemné kulturní místo, jehož nosným tématem budou právě klobouky.

 

Kromě tří hlavních cen v obou kategoriích byla udělena rovněž speciální ocenění:

 • Cena pro nejaktivnějšího pedagoga od Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje

Ing. Bc. Marcela Mrázková ze školy MESIT střední škola, o.p.s.

 •  Cena střední škole za podporu podnikatelského myšlení u studentů od Technologického inovačního centra

MESIT střední škola, o.p.s.

 • Speciální cena banky ČSOB v hodnotě 5.000 Kč a 5.000 Kč na využití jejich služeb.

Jakub Josef Forman za aplikaci Foode.

 • Cena za nejlepší online projekt od dynamix investment

Jaroslav Mai a platforma Onlinelogy nabízející veškeré potřebné nástroje na online konzultace odborníků s jejich klienty.

 • Cena Valašskoklobouckého podnikatelského centra za udržitelný rozvoj, zejména jeho environmentální přínos. Cena zahrnuje finanční dar v hodnotě 5.000 Kč a osobní konzultace

Viktor Karlík a jeho efektivní systém samonosných panelů na bázi dřeva a slámy. 

 • Speciální cena Technologického inovačního centra Zlín – kancelář v podnikatelském inkubátoru na rok zdarma

Jakub Josef Forman za aplikaci Foode.

 

Kvalitní mentoring a podpora těch nejlepších

 

Výjimečný zájem o 13. ročník projektu si pořádající Technologické inovační centrum Zlín vysvětluje především rozsahem aktivit, které účastníkům v rámci akceleračního programu nabízí, zejména pak odbornými workshopy a konzultacemi se zkušenými mentory z řad úspěšných podnikatelů, investorů a špičkových specialistů v oborech souvisejících s podnikáním.

Díky nim si účastníci akcelerátoru významně prohloubili znalosti obchodního modelu, marketingu, právních aspektů, validace projektů, podnikových financí, zdokonalili si také své prezentační dovednosti. „Tento ročník byl pro mě premiérou v roli porotce a byl jsem překvapený, s jak skvělými podnikatelskými záměry se jednotliví soutěžící přihlásili. Jednou ze specializací naší kanceláře je právě právní pomoc start-upům, takže již při prezentaci soutěžních projektů jsme mohli podnikatele upozornit na to, jaká rizika jim hrozí a jak je případně minimalizovat. Díky tomu se tak mohou soustředit na své podnikání a věřím, že o spoustě z nich ještě uslyšíme,“ uvedl bezprostředně po vyhlášení výsledků jeden z nejžádanějších mentorů letošního ročníku JUDr. Lukáš Rezek z advokátní kanceláře Petráš Rezek s.r.o.

 

Kdo za tím stojí

Technologické inovační centrum je společným podnikem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Zlínského kraje. Významným partnerem je i statutární město Zlín, které mimo jiné poskytuje prostory v budově 23 v továrním areálu.

Technologické inovační centrum dlouhodobě podporuje začínající podnikatele prostřednictvím různých typů vzdělávacích aktivit, v budově 23 v továrním areálu provozuje podnikatelský inkubátor.

 

Další informace

Mgr. Olesja Lancevská

projektová manažerka

+420 739 570 792

E-mail: lancevska@ticzlin.cz

 

Technologické inovační centrum s.r.o.

Vavrečkova 5262, budova 23, 760 01 Zlín

www.mujprvnimilion.cz | www.inovacnipodnikani.cz |

 

Fotogalerie

Kategorie SŠ

      

  

Více fotografií na FB TIC zde

 

Kategorie VŠ / Veřejnost

      

  

Více fotografií na FB TIC zde

About the author