Avex Steel Products: Dvojitý trumf

Portfolio zhruba dvou tisícovek výrobků, z nichž ke každému je minimálně 50 výkresů, a celková produkce, která každý týden naplní několik kamionů. Když k tomu připočítáme náročné zákazníky z řad výrobců pneumatik a automobilů, je jasné, že je nezbytné stále hledat nové a nové cesty k vyšší efektivitě výroby.

A že se to otrokovickému výrobci – speciálních skladovacích systémů Avex Steel Products daří, svědčí kromě tržní pozice také triumf ve dvou posledních ročnících soutěže Inovační firma Zlínského kraje. „Abychom si udrželi pozici lídra, musíme čelit neustálému tlaku jak regulérní konkurence, tak i těch, kteří nás bezostyšně kopírují. Proto se snažíme eliminovat to, co negeneruje zisk, a na druhou stranu být stále efektivnější v tom, co nás skutečně živí – tedy výroba skladovacích systémů a palet,“ říká generální ředitel Jiří Gistr, který se zároveň v rozhovoru netají tím, že úspěchy v soutěži zvyšování konkurenceschopnosti pomáhají.

Hlavním posláním soutěže je pomoci se zvýšením prestiže úspěšně inovujících firem. Jak je pro vás, jako pro výrazně exportně orientovanou společnost tento parametr důležitý?

Tyto úspěchy samozřejmě komunikujeme všem našim obchodním partnerům, tuzemským i zahraničním, zákazníkům, dodavatelům i zaměstnancům. Ocenění si vždy velmi vážíme a troufáme si říci, že zvyšuje kredit naší společnosti v mnoha ohledech.

Jedním z největších problémů firem je v souvislosti s ekonomickým růstem nedostatek pracovníků. Je v tomto směru dobré jméno pro zaměstnavatele výhodou?

Bezesporu ano. Zvláště při takovém přetlaku pracovních nabídek. Zlínský kraj je velmi prostrojírensky orientovaný a od toho se odvíjí také poptávka po určitém druhu specializace. Bohužel ale poptávka převyšuje nabídku. Nestačí benefity typu stravenky, dovolená navíc, jednorázové nástupní bonusy, to vše již přestává fungovat. Jméno firmy v regionu je vždy to, co přitahuje. Ale samozřejmě jen ocenění v určité oblasti nestačí. Je to otázka mnoha faktorů, které jméno firmy ovlivňují. Jedna cesta nestačí.

Zvažujete účast i v aktuálním ročníku? Jaké inovace se vám podařilo v loňském roce realizovat?

I tohoto ročníku bychom se rádi zúčastnili, bude nám opět ctí. Je to prestižní záležitost. I přesto, že máme za sebou od roku 2014 velký progres, inovacím se věnujeme stále, abychom neusnuli na vavřínech. Jednak jsme svou energii a investice věnovali výrobě, ale také oblasti služeb a servisu směrem k zákazníkům a dodavatelům.

O společnosti

Historie společnosti Avex Steel Products sahá do roku 1996. Z počátku fungovala jako obchodník – palety si nechávala vyrábět jinde a dál je prodávala svým zákazníkům. Jak rostl objem prodejů, padlo rozhodnutí o vlastní výrobě. Tehdy firma sídlila v Napajedlech, vše vypadalo spíše jako větší zámečnická dílna. To ale trvalo jen krátce, po přestěhování do Otrokovic v roce 2004 se výroba rychle rozšiřovala, o rok později přibyl sklad hutního materiálu s kapacitou 1 000 tun a unikátním systémem vychystávání. K dalšímu velkému rozšíření došlo v roce 2013 a dnes je Avex Steel Products regulérní strojírenskou firmou a významným zaměstnavatelem v regionu.

Více informací o soutěži Inovační firma Zlínského kraje  na webových stránkách: www.inovacnifirma.cz

 

 

About the author